Biologiczne znaczenie witaminy C

headache-1540220_960_720

Biologiczne znaczenie witaminy C polega na utrzymaniu w stanie fizjologicznej sprawności istoty międzykomórkowej. Kwas askorbinowy jest niezbędny dla prawidłowej czynności fibroblastów, osteoblastów i odontoblastów. Komórki te wytwarzają takie substancje międzykomórkowe, jak kolagen, zębinę i oseinę.

W następstwie niedoboru witaminy C powstają zmiany w całej tkance łącznej. Poza tym brak witaminy C powoduje rozluźnienie spoistości poszczególnych komórek, wskutek czego, zwłaszcza w naczyniach krwionośnych włosowatych dochodzi do ich pękania i powstawania wylewów krwawych. Na skutek zaburzeń w tworzeniu się istoty międzykomórkowej, mającej niezwykle ważne znaczenie w przebiegu wszystkich procesów zapalnych, dochodzi w awitaminozie C do zmniejszenia ogólnej odporności ustroju na wszelkie zakażenia. Następnie stwierdzono, że witamina C odgrywa również pewną rolę w procesie krzepnięcia krwi, prawdopodobnie na drodze wzbudzenia aktywności trombiny.

Obecność stosunkowo dużych ilości witaminy C w nadnerczu i niektórych innych gruczołach wydzielania wewnętrznego wskazuje na jej rolę w produkcji hormonów. Ze względu na właściwości redukujące witamina C może skutecznie osłaniać adrenalinę- przed utlenieniem i tym samym unieczynnieniem. Witamina C hamuje utlenienie tyrozyny na melaniny, stanowiące ciemne barwniki skóry.